Nem véletlenül kezdtem a címet azzal, hogy „Alkotni jó!”. Ugyanis ez így igaz, s ezt te is tudod… Csak sajnos, ahogy egyre idősödünk, gyakran elfelejtjük ezt. S emiatt nem merünk újból alkotni. Pedig csak pár óra alkotás is nagy örömet szerezhet és kiváló feltöltődési lehetőség – akár gyerekről, akár felnőttről van szó. 😉 (Ráadásul ajándékötletnek is nagyon jó egy saját készítésű alkotás).
Most egy otthon is elkészíthető alkotási lehetőséget szeretnék neked megmutatni – a festenivaló, domborműves alapjaimat.
Mik is ezek a festenivaló, domborműves alapok?
Két fontos dolgot tudsz már róluk, csak a nevük alapján is:
- festenivaló alapok
- és domborművesek 😉
Kicsit részletesebben is írok róluk, hiszen ennél sokkal többek:
- különböző méretben és a különböző alapanyagra készítem őket: a legkisebb 14 cm átmérőjű fa lapon található, a legnagyobb pedig 40 cm átmérőjű alapozott festőkartonra készül. De hamarosan lesznek olyan alapok is a terveim szerint a webshopban, amelyek feszített vásznon lesznek (a régebbi foglalkozások egyik kedvenc témája).
- a különböző méretek mellé különböző nehézségi szint tartozik – így kicsik és felnőttek is megtalálhatják a számukra megfelelő témát (hiszen az alkotás kortalan). Mindegyikhez írtam egy kb. festési időt a termék leírásban – ebből tudhatod, hogy mennyi időt kell rászánnotok a gyermekeddel, vagy te rád, milyen hosszú alkotási szabadidő vár. 😉
- a domborítások minden esetben kézzel készülnek az előalapozott alapokra. (Nem tudod, hogy mit jelent az előalapozás? A legtöbb festővásznat eleve úgy árusítják, hogy előre fel van rá kenve egy alapozó festékréteg gyárilag. Ez azért jó, mert így a vászon kevesebb festéket szív magába, illetve egy olyan felületet kapsz, amire szebben, jobban tapad a festék és így könnyebb festeni. A fa lapokat én alapozom le, mielőtt domborítom a képet.)
- és a domborítás hogyan készül? Stencilezéssel készítem őket sturktúrpasztából vagy textilből készítem Paverpol technikával. A Paverpol technikáról itt olvashatsz bővebben: Paverpol kisokos – Mi az a Paverpol? Néha más anyagokat is használok kiegészítésként, például dekorhomokot vagy levegőn száradó gyurmát. És még egy fontos infó – a stencilezéssel készült részeket mindig lecsiszolom a teljes száradás után, hogy olyan felületet kapj, amin könnyebb dolgozni. 😉
- a csomagban, amit kapni fogsz lesz egy képakasztó is. Valamikor már fel lesz rakva a képre, de valamikor külön csomagolva fogod megkapni, hogy te dönthesd el, hogy pontosan hova rakod az akasztót. Például a mandaláknál, ahol olyan a minta. 😉
- és még egy fontos dolog, az egyik legfontosabb lesz bent a csomagodban: egy festési tippeket tartalmazó, nyomtatott útmutató képekkel. Sokat gondolkodtam, hogy videót készítsek-e hozzá, vagy egy nyomtatott leírás legyen. Megnéztem az előnyöket és a hátrányokat a két módszernek, s úgy gondoltam, hogy ez hasznosabb és jobb lesz az alkotni vágyóknak. Igyekeztem minél részletesebben leírni mindent, de ha mégis maradt kérdésed, bátran rám írhatsz. 😉
Eddig olvasva, biztos eszedbe jutott, hogy ez olyasmi lehet, mint egy otthoni élményfestő csomag, csak domború lesz a kép. De hol van a felsorolásban a festékek és az ecset?!
Nos, azért nincs a listán, mert az nem jár a domborműves alapokhoz. Egy nagyon egyszerű oknál fogva… Ha szoktatok otthon festeni, akkor már egy csomó festékes tégelyetek van sok-sok festékkel. Ha vettél már élményfestő csomagot, akkor szintén sok maradék festéketek lehet. Nekem is sok ilyen maradék festékem volt az évek alatt, amelyek természetesen beszáradtak/besűrűsödtek egy idő után, s sajnos mentek a kukába emiatt. 🙁
Így jött az ötlet, hogy csak alapokat készítek leírásokkal, s az otthoni festékkel ki tudjátok festeni őket. (Így sokkal jobb lett az alapok ára).
Ráadásul tényleg bármilyen színűre kifesthetőek így… 😉 Én akril festékeket javaslok, mert azok nagyon szép és erősek a színeik. A márka mindegy. De ha olyan színűekre szeretnétek festeni, mint ami a mintaképen látható, akkor a Pentart fényes akril festékeit ajánlom.
Ha pedig sok festéketek van, de hiányzik valamilyen szín, akkor ajánlom ezt a videómat, ami a színkeverésről szól. Vagyis egészen pontosan tengeri témájú képekhez való színkeverésről szól, de a benne lévő tudás máshol is használható: Domborműves tengeri képekhez színkeverési tippek.
Most már tudod, hogy mik vannak az festenivaló alapok csomagjaiban, lássuk is a őket szépen sorban.
Festenivaló, domborműves alapok
Először kisebb gyermekeknek való alapokat mutatok meg, aztán jön a nagyobb korosztálynak és a felnőtteknek való téma.
1. Szerelmes kis cicusok
Ez a cuki, kis cicás alap egy kicsi, 14 cm-es átmérőjű fa lapra készült cica imádóknak. Vagy bárki másnak, aki imádja az állatokat. 😀 A nyáron imádták ezt a témát a gyerekek, egyszer 12 különböző képet is készítettünk egy táborban. Ezen a linken megtekintheted az élménybeszámolót az alkotós délelőttről és kifestési ötleteket is találhattok: Szerelemes cicusok a Passé Mozgás Stúdióban – Élményfestés Győrben
A kifestés ideje kb. 40 perc (előkészületek nélkül). Kattints a képre, ha tetszik a cicás téma, s eljutsz hozzá a webshopban!
2. Állatos, festenivaló, domborműves alapok
Ez a téma már egy kis sorozat – jelenleg 4 kis állatkölyökkel kaphatóak a 16×16 cm-es alapok. És mik ezek a kis állatok? Egy kis elefánt, egy mackókölyök, egy rókakölyök és egy kis tigriskölyök. Itt már a levelek szélénél jobban kell figyelni, mert jobban kidomborodik, de egy kis segítséggel ezt is ügyesen ki tudják festeni a gyerkőcök. 😉
A kifestés idejük kb. 50 perc (előkészületek nélkül). Kattints a képekre, ha tetszik a valamelyik állatkölykös téma, s eljutsz hozzá a webshopban!
3. Mandalák – 18 cm-es, festenivaló, domborműves alapok
Ez a mandalás téma nagyon-nagyon új téma. Vagyis nagyobb méretű, domborműves mandalákat többször is festettünk már a nyáron, de ilyen kicsiket csak egyszer. Szeptember végén volt egy kis mini kiállítás Gyarmaton a foglalkozásokon készült alkotásokból, s többen kérdezték, hogy lesz-e mandala festés kisebbeknek. Mivel nem először merült fel ez a kérdés, úgyhogy gyorsan készítettem néhány ilyen alapot is. S az őszi szünet elején készült is 4 ilyen 18 cm-es, kis mandala egy foglalkozáson: Téli képek és kicsi mandalák készítése Gyarmaton.
A kifestés idejük kb. 40-60 perc (előkészületek nélkül). Kattints a képekre, ha tetszik a valamelyik mandalás téma, s eljutsz hozzá a webshopban! A kifestési színeken pedig bátran variáljatok, kíváncsian várom, hogy milyenek lesznek. 😉
4. A tengerben – 18 cm-es, festenivaló, domborműves alapok
Ez a téma nem véletlenül került a kis mandalák után a sorrendbe. Ugyanis bár méretben ugyanakkorák, s a fotók alapján nem néznek ki bonyolultabbnak, azonban mégis egy következő nehézségi szinten van ez a téma. Ugyanis mindegyik kép színkeveréssel készül itt, vagyis csak az alapszínekkel lettek kifestve: fehér, sárga, kék, piros és fekete. A színek kiveréséhez itt tudsz plusz segítséget találni, ha a leírás nem elég: Domborműves tengeri képekhez színkeverési tippek. De ki lehet őket festeni „hagyományos” módon is – ezen a foglalkozáson például nem kevertünk színeket, hanem a készleten lévő színekkel alkottunk: Állatos témájú, élményfestős foglalkozások Gyarmaton
A kifestés idejük kb. 40-50 perc (előkészületek nélkül). Kattints a képekre, ha tetszik a valamelyik tengeri téma, s eljutsz hozzá a webshopban!
5. Cica elegancia
Ez újabb, aranyos cicás alap következik itt a sorban, ami 24×30 cm-es már. Ő is egy nagyon új téma, s „kicsit” már időigényesebb. Oké, sokkal időigényesebb, s emiatt már inkább felsősöknek ajánlom vagy felnőtteknek. Plusz infó – a háttér nincs előre felrajzolva, vagyis „benégyzetezve”, úgyhogy a hátteret is szabadon lehet kialakítani. 😉 Akár köröket is festhetsz rá, vagy háromszögeket. Vagy bármi mást. 😉
A kifestés ideje kb. 2,5-3 óra (előkészületek nélkül). Kattints a képre, ha tetszik a cica hölgyes téma, s eljutsz hozzá a webshopban!
3. Mandalák – 40 cm-es, festenivaló, domborműves alapok
Igen, most újból mandalák következnek, ráadásul sokkal nagyobb méretben, 40 cm-es átmérővel. Ezt a témát is nagyon szerették a nyáron. Felsősöktől egészen nyugdíjasokig jöttek mandalákat festeni, ezen a linken meg is nézheted, hogy eddig milyen csodák készültek: Domborműves mandalák – saját és foglalkozáson készültek.
Amire a leginkább büszkék lehetnek ezek az alkotók, hogy bátran mertek más színeket választani a mandaláikhoz, s nem követték a mintaképeket. Kíváncsian várom, hogy ha te is veszel egy ilyen domborműves, mandala alapot magadnak, akkor milyen színekkel fogod elkészíteni.
A kifestés idejük kb. 3-3,5 óra (előkészületek nélkül). Kattints a képekre, ha tetszik a valamelyik mandalás téma, s eljutsz hozzá a webshopban!
Remélem tetszett ez a festenivaló alap válogatás és a fenti leírásban is sok információt találtál és választ kaptál a kérdéseidre. 😉 Ha azonban mégis maradt kérdésed, akkor a Facebook oldalamon: vivienholl.com – Alkotások szigete felteheted üzenetben, vagy emailben a vivienholl@alkotasokszigete.hu! Vagy csak tedd fel itt hozzászólásban a blogbejegyzés alján, hogy mások is láthassák a választ!