Igen, jól olvastad, elárulom Neked az egyik titkomat. Melyiket is és miért? Az alkotásaimat meg szoktam mutatni a Facebook-on (most már a Pinterest-en is) és többen kérdeztétek, hogy hogyan csinálom. Hát most elárulom…
Ez a technika a gyöngygobelin készítés. Ezen az oldalon már olvashattál róla: Gyöngygobelin. A kész gobelinjeimet pedig ezen az oldalon láthatod: Gyöngygobelinek.
De most térjünk a lényegre! 😉
A gyöngygobelin készítéséhez 4 dologra van szükséged: egy előrenyomott gobelin alap, varrócérna, gyöngyfűző tű és sok-sok gyöngy. És még egy ötödik dolog – sok-sok idő. 😀
És most kicsit részletesebben az alapanyagokról:
- Az előrenyomott gobelin alapot célszerű fonal nélkül venned – így sokkal olcsóbb – kivéve, ha más képekhez szeretnéd felhasználni a fonalakat. Én mindig fonalak nélkül veszem őket (vagy kapom őket ajándékba). Célszerű kisebb képpel kezdened – egy A/4-es képben több, mint 12 500 gyöngy van.
- Gobelinfonal helyett varrócérnával varrom, dupla szállal. Nem perlé gyöngyfonallal, hanem sima fehér varrócérnával, amivel a leszakad gombokat is szoktad újra felvarrni. Varrás közben figyelj arra, hogy ne csinálj csomót/hurkot a cérnára, mert néha nagyon nehéz kibontani – tapasztalat…
- A tű hobbiboltban kapható gyöngyfűző tűt. Így kérd, s tudni fogják, hogy mit keresel. Általában több tű van a csomagban (az enyémben 20 darab van), ami jó, mivel vékony a tű és néha törékeny.
- A gyöngy kisméretű kásagyöngy, néhol cseh kásagyöngyként ismerik. Általában 3-5 g gyöngy van egy csomagban, az ár boltonként változó. Ezeket célszerű egy hobbiboltban megvenni webáruház helyett. A gobelin alapot vidd magaddal! Így könnyebb kiválasztani a színeket. Néhol a gyöngyökre színkódot is írnak, ezeket célszerű feljegyezni, ha sok a hasonló árnyalatod. Ha valamelyik gyöngy elfogy, akkor könnyebb lesz beazonosítani a boltban, hogy melyiket keresed. Még egy dolog fontos – kásagyöngy nem egyenletes méretű, így válogatnod kell őket, hogy szép legyen a kép.
Most pedig a varrást fogom megmutatni.
Az első lépés a gyöngyök kiválogatása. Mivel évek óta gyöngyözök, ezért már van egy „kisebb” készletem. Ez csak a zöld-barna árnyalatok, s nem is az összes…
Mivel nagyon sok szín kell, ezért foltokban szoktam dolgozni. Mit is jelent ez? Például most a talajt varrom, majd az erdőt, a lány ruháját, a lányt és majd a galambot fogom kivarrni. Így „csak” ennyi színnel dolgozom most:
A gyöngygobelint ugyanúgy varrom, mint a gobelint – csak fonal helyett cérnával és gyönggyel. 😉 Fehér cérnával dolgozok, de a fehér alapon nehéz fotózni, ezért a kezdő öltéseket piros cérnával fogom megmutatni.
Az elkezdés kissé trükkös, mivel a hátulján rögzítened kell a cérnát – vagyis bele kell bújnod a hurokba. Az öltés félkeresztöltés.
Ezután már úgy varrod, mint a gobelint. A különbség, hogy itt nem kell színenként váltanod a cérnát, hanem mehetsz szépen sorban. 😉
Ha szépen haladsz, ilyen lesz az eredmény. 🙂
Remélem elég részletes volt a leírásom, de ha van még további kérdésed, akkor itt, vagy a Facebook-on vagy az info@vivienholl.com e-mail címen megtalálsz. 😉
Nagyon szép, a tünek a hegye hegyes?
Igen, hegyes a tű vége. Hobbi boltban tudsz ilyet venni, gyöngyfűző tűt kérj.
Szuper!!!!
De annyira ,hogy úgy gondoltam én is megpróbálom.
Köszönöm.
Kedves Magdolna!
Örülök, hogy tetszik. Ha elkészült, bátran mutassa meg a Facebook oldalamon a gyöngygobelint: https://www.facebook.com/vivienhollcom
Szia! Köszönöm , már rég ki szeretném próbálni, csak egy kérdésem lenne. Nem tudom jól látom-e , de itt nem muszáj egy irányban varrni a gyöngyöket?
Szia!
A gyöngyöket egy irányba varrom (félkeresztöltés a neve, ha jól tudom), ugyanúgy mintha gobelint varrnék. A kásagyöngyök sajnos nem teljesen egyformák, mint a viasz gyöngyök vagy delica gyöngyök, ezért néha úgy néz ki, hogy kicsit más a dőlésszögük – még úgy is, hogy egy irányba varrom.
Ha kipróbáltad a technikát, nyugodtan elküldheted az alkotásodat és megmutatom 😉
Jó varrást! 🙂
Nagyon szépen köszönöm ezt a leírást, igazán részletes és egyszerűen érthető. Most fogom elkezdeni az első képem varrását. Azt hiszem a leírásod szerint bátrabban fogok hozzá.
Kedves Molnár Lászlóné!
Örülök, hogy tudtam segíteni. 🙂 Ha elkészült a kép, a facebook oldalamon kérlek mutasd majd meg. 😉 Kíváncsian várom! 🙂
Köszönöm a varrás bemutatását és az elmutogatását,mindent jól megjegyeztem. Remélem megtudom csinálni. A hétvégén megyek gyöngyöt venni, viszek egy gobelint és válogatok hozzá gyöngyöket és tűt. Köszönöm .
Kedves Oláh Bertalanné!
Szívesen! 🙂 Miután elkészült a kép, bátran mutassa meg a Facebook oldalamon. 😉
Még soha nem csináltam de a leírásod alapján már bátrabban fogok hozzá köszönöm a segitséget
Kedves Mentovai Péterné!
Örülök, hogy tudtam segíteni a leírással. 🙂 Ha közben felmerülne mégis kérdése, írjon emailt, s szívesen segítek.
Ha pedig elkészült a gyöngygobelinnel, bátran mutassa meg a Facebook oldalamon: https://www.facebook.com/vivienhollcom
Kedves Vivien,köszönöm,hogy elmagyaráztad a tecnikát, csak nem tudom pesten hol tudok gyöngyöt venni,ha tudsz kérlek segits.Köszönöm előre is.
Kedves „Névtelen”!
Szívesen, örülök, hogy tudtam segíteni. Pesti gyöngyös áruházat sajnos nem tudok ajánlani, mert nem ott élek, így nem ismerem az ottani helyeket. Ha bent van gyöngyös csoportokban is a Facebook-on, ott lehet hogy tud tanácsot kérni abban, hogy Pesten hol lehet venni kásagyöngyöket.
Üdv: Vivien