Valószínűleg te is futottál már bele fura weboldalakba, amikor kerestél valamit a neten, de akár Facebook hirdetésben is. Ha tapasztalatabb vagy az online világban, akkor ezeket messzire elkerülöd, de lehet, hogy először futsz bele ilyen oldalba, s örülsz, hogy milyen jó áron találtál egy jó terméket. De vigyázz! Lehet, hogy ez pont egy adathalász oldal!
Most nem egy életre el akartam venni a kedvedet a vásárlástól, ha jó áron látsz valami jó dolgot. Én is rendszeresen vásárolok külföldről és itthon is online, de ha valami új, eddig nem ismert weboldalra jutok, akkor mindig ellenőrzöm a kötelező elemeket – biztonságos-e a weboldal (https), van ÁSZF-e, Adatvédelmi tájékoztatója, van-e címe a webshopnak, s az hol van (ha esetleg vissza kéne küldeni a terméket), van-e közösségi oldala, s azon milyen a mozgás (vannak-e reakciók a posztokon, s azok milyenek), vagy beírom a google a webáruház nevét és a vélemények szót. Ha van valami baj az oldallal, ezekkel észre lehet venni.
Ha ennyire rutinos vagyok a felismerésükben, akkor miért is írok most róluk? Nem csak azért, mert így segíthetek másoknak szintén felismerni ezeket az oldalakat, hanem azért is, mert ha még fel ismered őket és nem rendelsz róluk, mégis lehetsz te az áldozatuk vagy egy ismerősöd, pl. kézművesként, webshop tulajdonosként vagy bloggerként.
Hogy hogyan? Nemrég sajnos felfedeztem, hogy egy külföldi adathalász weboldal rengeteg képemet lelopta, s feltöltötte a saját oldalára, mint termék. És ráadásul ez ellen szinte semmit sem lehet tenni…
Ezek az oldalak arra szakosodnak, hogy rengeteg oldalról lelopnak mindenféle képet, s feltöltik egy webáruházba, mint termékfotó. Aztán, ha rendelsz tőlük, akkor nem kapsz semmit (vagy még el is lopják a bankkártya adataid).
Miről lehet felismerni az adathalász oldalakat?
Az ilyen adathalász oldalaknak valójában sok jele van:
- tört magyar szöveget találsz rajta
- nem https-sel kezdődik a weboldal címe
- furcsa terméknevek vannak rajta
- témától függetlenül mindenféle termék van rajta (valamelyik kendőm bugyi, pénztárca és nyakláncok között látható)
- csak óriási kedvezményű termékek vannak rajta
- nincs semmiféle közösségi oldala, vagy ha van, akkor nagyon új, de a posztokon semmi reakció vagy csak negatív reakciók vannak
- nincsen kapcsolatfelvételi űrlap, sem normális email cím
- ha vannak vélemények, akkor az angolul van (az állítólag magyar oldalon) és mindegyik tökéletesen elégedett
- ha van rajta ÁSZF, akkor sincs benne semmi elérhetőség, cím, csak egy email cím van
Mit tudsz tenni, ha mégis ilyen oldalt találsz?
Bár fentebb azt írtam, hogy szinte semmit sem lehet ellenük tenni, azért néhány dolgot tudsz:
- semmiképp ne rendelj róla!!!
- ha vízjelezett fotót találsz rajta, amiben beazonosítható az eredeti tulajdonosa a fotónak, vagy egy ismerősöd alkotását látod, akkor szólj neki, hogy tudjon róla
- ezen az oldalon tudod jelenteni az adathalász oldalt – visszajelzést sajnos nem fogsz róla kapni, de lehet, hogy eltávolítják az oldalt, ha sok bejelentés lesz: Adathalászatot folytató oldal jelentése. Persze ilyenkor új helyre költöznek, de lehet, hogy pár ember neked köszönhetően megússza a velük való találkozást
Mit tehetsz, ha a te képeidet lopta el egy ilyen oldal?
Jelentheted az oldalt a Google-nak, vagy megkeresheted a domain tulajdonosának a hostingját, s ott jelentheted neki a visszaélést (ez nem egyszerű, s angol tudás kell hozzá). Vagy ha a Copytrack oldalra feltöltöd a képeid, s ők megteszik a következő lépést, ha találnak ilyen weboldalt. Ebben a posztban találsz részletesebb leírást a működéséről: Képlopás – lenyúlt fotók, hamis webshopok. Sajnos ez sem 100 %-os megoldás, de segíthet.
Remélem tudtam segíteni, ha ilyen weboldalra tévedsz. 😉 S ígérem, hogy legközelebb egy vidámabb témával jövök a következő posztomban.